ایمپلنت (implant)

2019/04/30
ایمپلنت (implant)

ایمپلنت (implant) :

ایمپلنت (implant) دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود.

از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و درنتیجه هیچگونه آسیبی به سایر دندانها وارد نمی سازد.

معرفی ایمپلنت

ایمپلنت به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

تقریبا ایمپلنت دندانی یکی از بهترین روش های درمان بی دندانی است.

ایمپلنت (implant) شامل 3بخش اصلی میباشد :

  • فیکسچر
  • اباتمنت
  • تاج دندان

اجزای ایمپلنت

فیکسچر:

یایه ایمپلنت یا همان فیکسچراز مهمترین بخش های ایمپلنت دندان به شمار   می رود.

فیکسچر به صورت پیچ و جنس آن از تیتانیوم است که به استخوان فک جوش خورده و پایه ای محکم بری نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد.

فیکسچر زیر خط لثه قرار میگیرد و تنها بخش از ایمپلنت دندانی است که در ظاهر دیده نمی شود.

تاج دندان:

تاج دندان شبیه دندان طبیعی است که می تواند از مواد مختلفی ساخته شود . برای مثال می توان آن را از موادی مانن سرامیک و یا پرسلن تهیه کرد.

پروتزها که همان تاج دندان هستند و به اباتمنت وصل می شوند.

کانکتور (اباتمنت) :

کانکتور که گاهی اوقات اباتمنت نیز نامیده می شود یک رابط بین فیکسچر و تاج ایمپلنت است تا یک واحد کامل ایمپلنت ، شبیه یک دندان واقعی را به وجود آورد.

اباتمنت را میتوان ابزاری که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت نامید.

اباتمنت ها معمولا به شکل شش وجهی و یا هشت وجهی هستند.

 

 

چنانچه فردی دندان خود را از دست بدهد ، ایمپلنت و یا همان فیکسچر در اندازه و فرم همان ریشه به جای آن قرار داده می شود.

فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی هستند . فیکسچرها توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل شده و توسط دستگاه های بسیار دقیق ساخته می شوند.

در صورتی که بیماری لثه داشته باشید ، باید ابتدا بیماری توسط متخصص لثه برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید.

از آنجایی که ایمپلنت در ارتباط مستقیم با استخوان و لثه شما است ، بهترین فرد جهت ارزیابی ناحیه بی دندانی ، انتخاب نوع ایمپلنت و جراحی ایمپلنت ، متخصص لثه است که حتی می تواند بهترین مشاور شما پس از قراردهی ایمپلنت از نظر نحوه نگهداری و بهداشت ایمپلنت باشد.

لازم به ذکر است که راه های زیادی برای پر کردن دندان های از دست رفته وجود دارد ولی متخصصان دندانپزشکی استفاده از ایمپلنت را بهترین روش برای جایگزین دندان از دست رفته می دانند.

جنس ایمپلنت (implant)

ایمپلنت معمولا برای افرادی که یک و یا چند دندان خود را از دست داده اند استفاده می شود.

ایمپلنت ها در سوراخی که دندانپزشک و یا متخصص ایمپلنت با جراحی و با استفاده از دریل در استخوان فک بیمار ایجاد می کند ، کاشته می شود.

جنس ایمپلنت (implant) چیست؟


جنس ایمپلنت معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیکهایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند .در حال حاضر فیکسچر از فلز تایتانیوم خالص و اباتمنت و قطعات لابراتواری از آلیاژ های تیتانیوم ساخته می شوند.

ایمپلنت های دندانی همانند یک دندان طبیعی به نظر میرسد و مانند یک دندان طبیعی کار خواهد کرد .

هر چند در برخی از بیماران اینکه ایمپلنت همانند یک دندان طبیعی به نظر برسد ممکن است که کاری سخت باشد ، چرا که در برخی از موارد به دلیل میزان استخوانی که بیمار دارد ، و مقداری که نیاز است تا ایمپلنت کار گذاشته شود و به طور صحیح کارکند ، ممکن است ایمپلنت بیمار به صورت مستقیم قرار نگیرد و به صورت زاویه دار کار گذاشته شود.

 

برای استعلام قیمت با ما در تماس باشید

 

برندهای ایمپلنت (implant) دندانی

برند های معروف در ضمینه تولید ایمپلنت (implant) :

گروه بازرگانی آذین دنتال


اشتراک گذاری :مطالب مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *