درمان ریشه

2019/04/12
درمان ریشه

منظور از درمان ریشه دندان چیست؟

در گذشته اگر کسی دچار دندان درد می‏شد بهترین راه درمان را کشیدن دندان می‏دانستند. اما امروزه به مدد تکنولوژی ریشه دندانی که موجب درد می‏شود را معالجه می‏کنند و از این طریق از دندان محافظت می‏کنند.

درمان ریشه دندان با فایل روتاری در گذشته درمان ریشه دندان به وسیله دست صورت میگرفت اما امروزه درمان ریشه دندان به وسیله دستگاهی انجام می شود، که روتاری نام دارد.

درمان ریشه با دستگاه روتاری

دستگاه دیجیتالی روتاری به جای دست، حركات دقیق و بدون نقصی در فايل‎ها‏ ايجاد می‏كند و عمل پاكسازی و تخليه كانال‎ها‏ی ريشه را بر عهده دارد. از جمله مزایای دستگاه روتاری می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  سهولت و سرعت بالا در درمان
  •  دقت بالاتر در درمان ريشه دندان
  •  کاهش درد پس از درمان ریشه دندان

 نکات مهم :

در درمان ریشه دندان با فایل روتاری استفاده از دستگاه روتاری و درمان ریشه دندان کافی نیست، بلکه در انجام آن نیز رعایت برخی نکات توسط پزشکان ضرورت دارد که در زیر به آنها اشاره می‏کنیم:

1- دستگاه‎ها‏ی روتاری انواع مختلفی دارد که انتخاب آنها بستگی به میزان سرمایه گذاری و سلیقه پزشک دارد. ساده‎ترین نوع آنها ProTaper ، BioRace یا Revos هستند.

2- هر دندانپزشک قبل از آغاز به کار موظف است تا ابتدا دستور کارخانه بر روی دفترچه دستگاه را مطالعه نماید و سپس اقدام به کار کند.

3- به پزشکان تازه کار توصیه می‏شود که ابتدا بر روی یک دندان کشیده شده تمرین کنند و سپس وارد عمل شوند.

4- فایل‌های چرخشی دستگاه روتاری هیچ تاثیری بر موفقیت یا شکست درمان ندارند. چنانچه هنگام معالجه ریشه دندان اصول درمان نادیده گرفته شود، هیچ وسیله‌ای منجر به موفقیت نخواهد شد.

درمان ریشه ترمیم دندان

5- نداشتن ترس در هنگام کار با روتاری اهمیت زیادی دارد. چنانچه پزشک در هنگام کار دچار استرس شود، امکان نتیجه‎گیری کاهش پیدا می‏کند.

6- دستگاه روتاری که دارای موتورهایی کنترل تورک و قابلیت چرخش معکوس تمام اتوماتیک هستند، قابلیت بیشتری برای کار دارند زیرا صدای کمتری تولید می‏کنند و لذا بیمار کمتر دچار استرس می‏شود.

7- بیشتر دستگاه‎ها‏ی روتاری به روش کراون‌داون استفاده می‌شوند. آنهایی هم که به روش‌های دیگر مثل استپ‌بک استفاده می‌شوند، اگر آماده سازی کرونالی، قبل از کاربرد روتاری انجام شود، طول عمر آنها افزایش پیدا می‏کند و لذا خطای کمتری در کار رخ می‏دهد.

8- معمولاً همه فایل‌های روتاری در کانال‌های با مسیر باز وارد می‏شوند. بنابراین اگر نتوانید مثلا یک فایل شماره 10 یا 15 را به طول کارکرد برسانید، نمی‌توانید از فایل چرخشی در آن طول استفاده نمایید.

9-  استفاده از لوبریکنت‌ها در هنگام کار با روتاری به پزشکان توصیه می‏شود.

در مورد نوع لوبریکنت مورد استفاده با فایل‌های روتاری و تاثیر آن بر تورک، نظر یکسانی وجود ندارد اما استفاده از کانال مرطوب به هنگام کار با روتاری ضرورت دارد.

10- باید تعداد دفعاتی که با فایل‎ها‏ی روتاری کار شده را به ذهن سپرد تا در دفعات توصیه شده از این فایل‌ها استفاده نمود. همچنین باید به خاطر داشت که در کانال‌های کرودار و باریک، عمر وسایل روتاری کمتر است.

11- پیش از استفاده از هر فایل باید وضعیت آن را به دقت برسی نمود.

12- فایل‌های روتاری حتی زمانی که نو باشند نیز ممکن است به دلایل مختلف در کانال جدا شوند.

تجهیزات درمان ریشه

13- میزان فشاری که بر آپیکالی وارد می‏شود باید کم باشد زیرا موجب شکستن وسایل دستگاه می‏شود.

14- در هنگام کار با روتاری، تفسیر گرافی باید با دقت صورت گیرد. همچنین باید به کرو‌های یک سوم آپیکال و رابطه کانال‌ها با هم، توجه ویژه نمود.

15- اگر چه در برخی کشور‌ها مثل انگلیس روتاری‌ها بیشتر یکبار مصرف استفاده می‌شود اما در کشور ما مقرون به صرفه نیست اما می‏توان با کاربرد ترکیبی ابزار‌های چرخشی دیگر مثل گیتس، فایل‌های دستی هدستروم و آماده سازی اولیه کانال با ابزار‌های دستی، عمر فایل‌ها را چندین برابر نمود.

16- پس از خارج نمودن فایل از داخل کانال و قبل از کاربرد مجدد، باید به الگوی تجمع دبری‌ها توجه کرد.

در فایل‌های با تیپر یکنواخت، دبری‌ها باید در آپیکال و کرونال قرار بگیرند. اگر دبری‌ها در ناحیه میانی فایل باشند، فایل با تیپر نادرست را انتخاب ‎نموده‏اید که باید آن را تغییر دهید.

17- پس از هر بار خارج کردن فایل از داخل کانال، باید دبری‌ها را با گاز مرطوب تمیز نماید. این کار قدرت برداشت دبری را بیشتر و احتمال جداشدن وسیله داخل کانال را کاهش می‏دهد.

اندودنتیس درمان ریشه

18- فایل‌ها را بعد از هر نوبت استفاده باید ضد عفونی نمایید. اتوکلاو و چرخه‌های فور در این مقیاس ضرری برای فایل‌ها ندارند اما از نگهداری طولانی مدت فایل‌ها درون هیپوکلریت سدیم و محلول‌های ضدعفونی کننده خودداری نمایید.

19- اگر با یک فایل کوچک از کنار وسیله جداشده عبور کنید تا مسیر کانال دوباره باز شود، احتمال شکست درمان کاهش پیدا می‏کند.

20- اگر یکی از وسایل روماتور شکسته شد،  قبل از اینکه مشکلات را بیشتر کنید بیمار را به اندودونتیست راهنمایی کنید و

در این رابطه به وی توضیحات ضمنی بدهید اما توضیح دقیق در مورد پروگنوز و اثر حادثه بر درمان را به اندودونتیست واگذار نمایید.

فایل های چرخشی دیواره های عاجی را به راحتی بر می دارند و در حین چرخش خرده های عاجی را بیرون می کشند و اینکار موجب می شود خرده های عاجی به سمت انتهای ریشه هل داده نشوند و با چرخش فایل، به سمت خارج کانال هدایت شده و  بیرون بیایند.

همچنین بسیاری از مشکلات کلینیکی مانند :

انسداد، لج Ladge، سوراخ شدن (پرفورشین) را کاهش می دهند. مخصوصا اگر کانال عصبی انحنا و خمیدگی (curve) داشته باشد، این فایل های چرخشی به راحتی تمام طول مسیر را طی می کنند و موجب حذف میکروب و پاکسازی کانال عصبی می شوند.

عکس نوک روتاری چرخشی نکته دیگر اینکه برخلاف روش دستی که ممکن است یک قسمت از دیواره عاجی بیشتر از

قسمت های دیگر برداشته شود و شکل دهی کانال به طور غیر یکنواخت انجام شود ، با کمک فایل های چرخشی (روتاری) تمام دیواره های عاجی به طور یکنواختی برداشته می شوند و کل طول کانال عصبی در تمام سطوح یکسان پاکسازی می شود.

در نتیجه شکلی هم که از کانال در نتیجه انتهایی شاهد هستیم سبب می گردد که پرکردن کانال با مواد گوتاپرکا راحت تر

انجام شود و سرعت پرکردن کانال نیز افزایش یابد. همچنین انتهای این فایل های روتاری  نوک تیز و برنده نیست و سبب آسیب به دندان نمیشود، و سبب سوراخ شدن (پرفوریشن) دیواره های دندان (کانال ریشه) نمیشود.

 

گروه بازرگانی آذین دنتال درمان ریشه با فایل روتاری


اشتراک گذاری :مطالب مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *