لایت کیور

2019/03/14
لایت کیور

 معرفی دستگاه لایت کیور :

از لایت کیور امروزه برای سخت شدن کامپوزیت ها در دندانپزشکی استفاده میشود که دارای طیف آبی نور مرئی است.پس از قرار دادن کامپوزیت باید از لایت کیور جهت سفت کردن کامپوزیت استفاده شود.

 

دلیل این امر ،پایین بودن طول موج و بالا بودن انرژی رنگ مورد نظر می باشد .

اساس کار لایت کیور دندانپزشکی نسبتا متفاوت است. در برخی از انواع آنھا منبع تولید نور یک لامپ ھالوژن می باشد،مثل یک لامپ (10V,50W),ولی در برخی دیگر ،برای سفت کردن کامپوزیتھا از LED استفاده میکند.

معرفی لایت کیور

 

پزشک می تواند کامپوزیت های خمیری شکل را در داخل دندان تراش داده شده قرار دهد و براحتی شکل مورد نظر به آن بدهد سپس توسط دستگاهی به نام لایت کیور نور مورد نیاز را به آن بتاباند تا پلیمریزه و سخت شود.

عده ای به اشتباه فکر می کنند نوری که برای این کار استفاده می شود لیزر یا اشعه ماورای بنفش است در صورتی که این نور همان طیف آبی نور مرئی می باشد.

کامپوزیت ها ازموادی به نام مونومر تشکیل شده اند که این مونومر ها در حضور نور سفت شده و تبدیل به ماده ای سخت به نام پلیمر می شوند.

لایت کیور آذین دنتال

 

ویژگی ها :

مزیت لایت کیور نوع LED نسبت به نوع لامپ ھالوژن این است که نیازی به خنک کننده ،نخواھد داشت.

میزان قدرت این دستگاه بر حسب میلی وات بر سانتی متر مربع می باشد 2^cm/mw مقدار توان اشعه ای است که بر واحد سطح وارد میگردد. ھرچه این نیرو بیشتر باشد ؛ مدت زمان کیورینگ کاھش خواھد یافت یافت .قدرت تابش لایت کیورھا در  تجهیزات دندانپزشکی متفاوت است ،مثلا 400 یا 700 یا 1000 یا حتی در برخی از دستگاه ھا ٣٠٠٠ میلی وات بر سانتی متر مربع میباشد .

در برخی از مدل ھا که دارای توان فوق العاده بالایی ھستند ،برای bleaching در صنعت دندانپزشکی ھم میتوان از این دستگاه استفاده نمود ؛ اما ھمیشه نیاز به ارسال تابش ثابت نمی باشد . دندانپزشک میتواند بر حسب نیاز تابش ھای متفاوت را انتخاب کند.

این دستگاه با استفاده از نور ماوراء بنفش خود باعث تراکم و فشرده شدن سریع کامپوزیت میشود.

 

برای استعلام قیمت با ما در تماس باشید

 

از معتبرترین برندها می توان به:

و… اشاره کرد.

گروه بازرگانی آذین دنتال


اشتراک گذاری :مطالب مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *