مواد دندانپزشکی

2019/04/21

آذین دنتال سعی دارد مواد مصرفی دندان پزشکی اورجینال و تولید شرکت های معتبر دندان پزشکی را تهیه و با قیمت مناسب در سریعترین زمان ، بدون واسطه و مستقیم در اختیار دندان پزشکان محترم قرار دهد.

 

برندهای معروف در ضمینه تولید مواد دندان پزشکی

 

برای استعلام قیمت با ما در تماس باشید

 

مواد دندان پزشکی :

در دندانپزشکی ، مواد دندانپزشکی بیشتر جنبه زیبایی و ترمیمی دارد ، مواددندانپزشکی شامل آمالگام ، آمالکپ ، کامپوزیت ، اسیداچ ، آرسی پرپ ، کارپول بی حسی ، سمان ها ، پرسلن ، بلیچینگ ، محلول باندینگ و… می باشند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

آمالگام و آمالکپ:

آمالگام دندانی آلیاژی غیر همرنگ عمدتا متشکل از مس ، قلع و نقره است که بیشترین درصد مواد تشکیل دهنده آن نقره می باشد که برای پر کردن دندان از دست رفته در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آمالگام در مواد دندانپزشکی

 

لازم به ذکر است که آمالگام با جیوه مخلوط شده و به صورت آلیاژ آمالگام در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که نسبت به سایر مواد دندانپزشکی ترمیم کننده مانند کامپوزیت دارای طول عمر بیشتری است.

آمالگام دندانی به دلیل برخورداری از انعطاف پذیری بالا ، شکل پذیری عالی و قیمت مناسب آن ، در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که آمالگام برای مدت زمان کوتاهی نرم می ماند ، پس می تواند حجم های نامنظم دندان بیمار را به آسانی پر کند و سپس سفت و محکم شود.

آمالگام یکی از قدیمی ترین موادی است که برای ترمیم دندان های از دست رفته استفاده می شود .

از این رو هیچ یک از مواد ترمیمی در دندانپزشکی به اندازه آمالگام مورد توجه محققین و دانشمندان این رشته نبوده است .

معرفی آمالگام در مواد دندانپزشکی

 

آمالکپ دندانی آلیاژی است که از ترکیباتی مانند نقره ، جیوه ، مس و قلع به وجود می آید.

 

کامپوزیت:

کامپوزیت در دندانپزشکی بیشتر کاربرد زیبایی دارد . اغلب از کامپوزیت در دندانپزشکی برای پوشاندن نقایص دندان و زیبا کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد .

معرفی کامپوزیت

 

کامپوریت یکی از راه­ های تامین خواص فیزیکی مناسب افزودن پرکننده­ های بی ­اثر به رزین ها می ­باشد که ضریب انبساط حرارتی را کاهش می ­دهد.

از دیگر کاربردهای کامپوزیت می توان به رفع دندان های فاصله دار ، دندان هایی که دچار شکستگی و یا لب پریدگی شده اند ، دندان هایی که تغیر رنگ داده اند و … اشاره کرد .

 

اسید اچ:

اسید اچ ، برای اچ کردن مینای دندان (استفاده از ژل اسیدی برای ایجاد کردن سطح سخت میکروسکوپیک بروی مینای دندان یا عاج دندان به منظور ایجاد قابلیت پیوند آن با رزین ها) مورد استفاده قرار می گیرد .

اسید اچ جهت افزایش چسبندگی کامپوزیت به دندان و مناسب برای نفوذ به تمامی شکاف های موجود در دندان از دست رفته و با اطمینان از اینکه به بخش های دیگر وارد نمی شود.

اسید اچ در مواد دندانپزشکی

 

اسید اچ را می توان در ترمیم های کامپوزیتی و درمان های  زیبایی و ارتودنسی و همچنین باعث افزایش قدرت باندینگ در درمان استفاده کرد.

 

آرسی پرپ:

آرسی پرپ که حاویEDTA  و اکسید اوره می باشد ، اکسید اوره با هیپوکلریت(ماده شستشو دهنده کانال) واکنش نشان داده و باعث ایجاد حباب های اکسیژن می شود که در نتیجه باعث بیرون رفتن دبری ها از کانال می شود و از طرفی دیگر EDTA باعث حذف لایه اسمیر شده و انسدادهای کلسنیه را حذف می کند.

آرسی پرپ در مواد دندانپزشکی

 

آرسی پرپ را می توان به عنوان ما ده ای برای نرم کننده و روان کننده استفاده کرد.

این ماده موجب جداسازی لایه های جوش خورده داخل کانال و نیز تمیز کردن دیواره ی داخلی کانال و برای نرم کردن دیواره به خصوص در حین کار با فایل های روتاری به منظور جلوگیری از فشار بی اندازه به فایل های عصب کشی و جلو گیری از شکستن آنها به کار می رود.

آرسی پرپ در مواد دندانپزشکی

 

از آرسی پرپ می توان یک ماده لوبریکنت برای تسهیل حرکت ابزار اندو در کانال استفاده کرد که مانع از گیر کردن ابزار به دیواره کانال و شکست آن می شود .

لازم به ذکر است که هر چه درصد EDTA آرسی پرپ بالاتر باشد از قدرت تمیزکنندگی بالاتری برخوردار است.

 

کارپول(بی حس کننده):

کارپول یک ماده بی حس کننده مناسب برای درمان های دندانپزشکی می باشد.

بی حسی موضعی یکی از روش های بسیار رایج دندانپزشکی به شمار می رود ، از این رو کار بیمار و دندانپزشک را تسهیل می بخشد.

کارپول در مواد دندانپزشکی

 

از جمله مواد دیگری که علاوه بر داروی بی حسی در یک کارپول وجود

دارد ، ماده تنگ کننده رگ ها است.

 

سمان ها :

سمان ها مایع غلیظی هستند که پس از اعمال آن رو سطح مورد نظر ، از مایع به جامد شکننده تغییر شکل می دهد .

سمان های دندانپزشکی گروهی از مواد با طیف گسترده ای از کاربردهای دندانپزشکی و ارتودنسی هستند .

از کاربردهای سمان ها در دندانپزشکی میتوان در بازسازی موقت دندان ، چسباندن روکش و بریچ روی دندان های طبیعی،عایق بندی لوازم پروتز و… اشاره کرد .

سمان در مواد دندانپزشکی

 

انواع سمان ها:

پرسلن(پوشش های سرامیکی):

روکش های دندانی معمولا لایه های نازکی از مواد کامپوزیتی و یا پرسلن هستند که برای قرار دادن آن روی دندان ها و جهت بهبود شکل ، رنگ و ظاهر کلی آنها ساخته می شوند .

پرسلن در مواد دندانپزشکی

رنگ پرسلن پایدار است زیرا لعابی که در خارج آن قرار دارد باعث می شود نسبت به لک شدن مقاوم تر باشد .

لازم به ذکر است پرسلن نسبت به کامپوزیت می تواند فضاهای بزرگتری را پر کند.

 

بلیچینگ(سفید کننده دندان):

در بلیچینگ دندان ، موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدرژن مورد استفاده قرار می گیرد ، که دندان ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از 2 تا چند درجه سفید می شود.

دراین روش هیچگونه آسیبی به مینای دندان نمی رسد.

بلیچینک در مواد دندانپزشکی

در بلیچینگ دندان ، ماده محافظی روی لثه ها گذاشته می شود تا از آسیب پراکسید هیدروژن جلوگیری می گردد.

سپس H202روی دندان ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر گذاشته می شود و توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان ها وارد می شود ، سپس مواد مورد نظر اکتیو شده و دندان ها ظرف مدت 30 دقیقه سفید می گردند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها عملی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

 

پین داخل کانال:

پین دندانی فلز پیچ مانندی است که كه به منظور کمک به استحکام و بازسازی تاج دندانهای به شدت تخریب شده استفاده می شود.

پین در مواد دندانپزشکی

 

پس از کار گذاشتن این پینها در داخل دندان پوسیده باید تاج دندان با ماده ای مناسب مانند آمالگام،گلاس آینومر های تقویت

شده یا کامپوزیت ترمیم و بازسازی شود.

دو نوع پین داریم یکی پین هایی که داخل کانال دندانهای درمان ریشه شده (عصب کشی شده) گذاشته می شود ونوع دوم  پینهای داخل عاجی است که در دندانهای زنده و درمان ریشه نشده گذاشته می شود.

 

لازم به ذکر است که پین ها در دندانهايی كه تخريب زيادی داشته ‌اند و بافت سالم كمي از دندان باقی مانده است كاربرد دارد.

برند پین در مواد دندانپزشکی

باندینگ:

باندینگ ماده ای است برای ایجاد باند شیمیایی بین دندان و کامپوزیت ، باندینگ و پرایمر معمولاً در یک حلال نظیر استون الکل یا آب محلول می باشد .

 

سیستم های با حلال استون در مقایسه با انواع محلول در آب سریعتر خشک می شوند و سیستم های محلول در اتانول نیازمند زمان کمتری هستند تا حلال الکلی آنها تبخیر شود.

استفاده از باندینگ نیازمند مرحله خشک نمودن قبل از کیور کردن، است تا حلال متصاعد گردد.

 

فایل روتاری:

فایل های روتاری بر روی دستگاه روتاری وصل می شوند که این فایـل ها با شکل و فرم و جنس خاصی که دارند دقیقا شکل کانال های ریشه را به خود می گیرند و عمل درمان ریشه دندان را با دقت و کیفیت بالایی انجام می دهند و عصب کشی دندان را بسیار دقیق تر و بهتر و آسان تر می سازد.

فایل روتاری در مواد دندانپزشکی

 

گروه بازرگانی آذین دنتال