ایمپلنت

2019/04/11

گروه بازرگانی آذین دنتال تامین کننده و عرضه کننده معتبرترین برندهای ایمپلنت بازار است. آگاه هستیم علاوه بر لزوم مهارت دندان پزشکان محترم در جراحی ایمپلنت ، کیفیت محصول ایمپلنت نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

برندهای ایمپلنت

 

برای استعلام قیمت با ما در تماس باشید

 

ایمپلنت (implant) :

ایمپلنت (implant) دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود. از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و درنتیجه هیچگونه آسیبی به سایر دندانها وارد نمی سازد.

معرفی ایمپلنت

 

ایمپلنت (implant) به عنوان بهترین راه حل برای جایگزین کردن دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد.

در این روش بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

تقریبا ایمپلنت دندانی یکی از بهترین روش های درمان بی دندانی است.

ایمپلنت شامل 3بخش اصلی: فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان است.

اجزای ایمپلنت

 

چنانچه فردی دندان خود را از دست بدهد ، ایمپلنت(implant) و یا همان فیکسچر در اندازه و فرم همان ریشه به جای آن قرار داده می شود.

کاندیدای ایده آل کسی است که از نظر سلامت عمومی شرایط مناسبی را دارا باشد و میزان استخوان کافی برای نگهداری ایمپلنت را داشته باشد و لثه های سالم و عاری از التهاب داشته باشد.

فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی هستند . فیکسچرها توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل شده و توسط دستگاه های بسیار دقیق ساخته می شوند.

در صورتی که بیماری لثه داشته باشید ، باید ابتدا بیماری توسط متخصص لثه برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید.

از آنجایی که ایمپلنت در ارتباط مستقیم با استخوان و لثه شما است ؛ بهترین فرد جهت ارزیابی ناحیه بی دندانی ، انتخاب نوع ایمپلنت و جراحی ، متخصص لثه است که حتی می تواند بهترین مشاور شما پس از قراردهی آن از نظر نحوه نگهداری و بهداشت ایمپلنت باشد.

مدتی پس از قراردهی ایمپلنت (حدود ۶ هفته) دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما می تواند نسبت به قراردهی روکش بر روی ایمپلنت اقدام کند.

تاج ایمپلنت

 

ایمپلنت (implant) دندان سه قسمت اصلی دارد که عبارتند از :

تاج دندان:

تاج دندان شبیه دندان طبیعی است که می تواند از مواد مختلفی ساخته شود . برای مثال می توان آن را از موادی مانن سرامیک و یا پرسلن تهیه کرد.

پروتزها که همان تاج دندان هستند و به اباتمنت وصل می شوند.

فیکسچر:

یایه ایمپلنت یا همان فیکسچراز مهمترین بخش های ایمپلنت دندان به شمار می رود.

فیکسچر به صورت پیچ و جنس آن از تیتانیوم است که به استخوان فک جوش خورده و پایه ای محکم بری نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد.

فیکسچر زیر خط لثه قرار میگیرد و تنها بخش از ایمپلنت دندانی است که در ظاهر دیده نمی شود.

کانکتور:

کانکتور که گاهی اوقات اباتمنت نیز نامیده می شود یک رابط بین فیکسچر و تاج ایمپلنت است تا یک واحد کامل ایمپلنت ، شبیه یک دندان واقعی را به وجود آورد.

اباتمنت را میتوان ابزاری که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت نامید.

اباتمنت ها معمولا به شکل شش وجهی و یا هشت وجهی هستند.

نحوه درمان با ایمپلنت:

 

این درمان به صورت گروهی (Team work) انجام خواهد شد که شامل  شما ، متخصص لثه و دندانپزشک شما است که پس از ارزیابی ناحیه و تعیین محل و نوع ایمپلنت ، درمان را شروع می کنند که شامل موارد زیر است:

  • قراردهی ایمپلنت یا Fixture در ناحیه بی دندانی
  • انتظار به مدت ۶ هفته تا ترمیم مناسب ناحیه
  • قراردهی روکش توسط دندانپزشک و یا متخصص پروتز
  • قراردهی تعداد زیادی ایمپلنت و قراردهی بریج بطور ثابت
  • قراردهی تعداد محدودی ایمپلنت معمولا ۴ یا ۵ عدد و استفاده از آن ها برای افزایش گیر پروتز متحرک شما.

در صورتی که استخوان کافی در ناحیه بی دندانی وجود نداشته باشد ، مثلا در اثر تصادف ، ضربه و یا این که مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد و استخوان تحلیل رفته باشد ، می توان ابتدا پیوند استخوان انجام داد و پس از حدود ۶ ماه اقدام به گذاشتن ایمپلنت کرد.

ایمپلنت (implant) دندان بهترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است.

جنس ایمپلنت

 

ایمپلنتهای دندانی می توانند تا سالهای زیاد و بدون هیچ گونه مشکلی در جایگاه خود بافی بمانند.

لازم به ذکر است که راه های زیادی برای پر کردن دندان های از دست رفته وجود دارد ولی متخصصان دندانپزشکی استفاده از ایمپلنت را بهترین روش برای جایگزین دندان از دست رفته می دانند.

ایمپلنت معمولا برای افرادی که یک و یا چند دندان خود را از دست داده اند استفاده می شود.

ایمپلنت ها در سوراخی که دندانپزشک و یا متخصص با جراحی و با استفاده از دریل در استخوان فک بیمار ایجاد می کند ، کاشته می شود.

جنس ایمپلنت (implant) چیست؟

جنس آن معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیکهایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند .در حال حاضر فیکسچر از فلز تایتانیوم خالص و اباتمنت و قطعات لابراتواری از آلیاژ های تیتانیوم ساخته می شوند.

ایمپلنت های دندانی همانند یک دندان طبیعی به نظر میرسد و مانند یک دندان طبیعی کار خواهد کرد .

هر چند در برخی از بیماران اینکه ایمپلنت همانند یک دندان طبیعی به نظر برسد ممکن است که کاری سخت باشد ، چرا که در برخی از موارد به دلیل میزان استخوانی که بیمار دارد ، و مقداری که نیاز است تا implant کار گذاشته شود و به طور صحیح کارکند ، ممکن است ایمپلنت بیمار به صورت مستقیم قرار نگیرد و به صورت زاویه دار کار گذاشته شود.

آیا استفاده از ایمپلنتها برای هر فردی مناسب است؟

پیش از کاربرد implant با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از آن ، سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است.

فیکسچر ایمپلنت

 

اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد.

علاوه بر این افرادی که از سیگار و مشروبات الکلی مصرف می کنند مورد مناسبی برای این عمل به شمار نمی روند. به علاوه سن بیمار را می توان یکی از مهمترین فاکتور ها در نظر گرفت. کاشت آن از 18 سالگی به دلیل تکمیل فرآیند رشد استخوان فک می تواند انجام شود.

تاج دندان مصنوعی می تواند به صورت پهن ساخته شود تا فاصله بین دندان ها را به صورت کامل بپوشاند.

متخصصان دندانپزشکی بر این باورند که دوام و عمر مفید implant دندان می تواند تا 25 سال باشد.

روند کاشت به چه صورت است؟

مرحله اول:

پس از انجام اقدامات مقدماتی جهت جراحی و بررسی به عمل آورده از طریق دندانپزشک ، کاشت آن طی مراحلی صورت می گیرد. ممکن است برای شما آنتی بیوتیک و مسکن درد قبل از شروع درمان تجویز شود .

زیبایی ایمپلنت

 

دندان پزشک از مواد بی حسی موضعی استفاده می کند و در صورت نیاز ممکن است داروی آرام بخش نیز بنا به درخواست بیمار بکار رود.

امکان بی حس کردن دهان با استفاده از داروهای خوراکی یا از طریق تزریق داخل رگ بیمار وجود دارد. در این حالت یک سوزن به یک تیوپ کوچک متصل می شود و محتویات آن در رگ بازوی تزریق می گردد. روش کاشت آن در این مرحله به شرح زیر می باشد.
برای کاشت ایمپلنت (implant) ، جراح ابتدا یک شکاف (برش) در لثه ها ایجاد می کند تا به این ترتیب به استخوان فک دسترسی پیدا کند.

دندان پزشک در ادامه یک سوراخ در استخوان ایجاد کرده و آن را داخل آن قرار می دهد. در ادامه جراح احتمالاً از عکس برداری رادیولوژی استفاده می کند تا به این ترتیب مطمئن شود.
ایمپلنت دندان به نحو مناسب در محل قرار گرفته است. در نهایت جراح بافت لثه موجود در روی آن را بخیه می زند.

زمان لازم برای استفاده از این روش درمانی به عوامل زیر بستگی دارد:

تعداد:

بیمار از پیوند استخوان بطور همزمان با کاشت  (implant) استفاده کرده اید یا نه در اکثر موارد، کاشت یک ایمپلنت دندانی نیازمند کمتر از یک ساعت زمان است. بیمار در طول این مدت مقداری درد احساس خواهید کرد.

سطح درد احساس شده در این حالت بستگی به شخص مورد نظر دارد، اما معمولاً این درد از نظر بیماران نسبتاً ملایم و قابل تحمل بوده است .

اگر ایمپلنت دندان جلو کاشته شود، دندان پزشک از دندان مصنوعی یا پل موقت استفاده می کند تا به این ترتیب دهان بیمار خالی از دندانهای از بین رفته نباشد. جراح درباره انتخاب های بیمار قبل از انجام عمل جراحی صحبت خواهد کرد.

پس از عمل جراحی کاشت دندان، جراح آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند. در طول مدت 7تا 81روز پس از عمل جراحی بیمار باید برای کشیدن بخیه ها به مطب پزشک مراجعه کند.

پس از کاشت آن در استخوان فک، بیمار ممکن است به چند ماه زمان برای جوش خوردن آن به استخوان زمان نیاز داشته باشید.

این مدت معمولاً 3 الی 4 ماه در صورت کاشت دندان در فک پایین 1 الی 5ماه در صورت کاشت دندان در فک بالا است.

مرحله دوم:


پس از اینکه ایمپلنت ها به استخوان اطراف خود جوش خورده و متصل شد، بیمار برای انجام مرحله دوم آماده خواهد بود.

پس از استفاده از داروی بی حسی موضعی، جراح یک شکاف کوچک در لثه ایجاد کرده و به ایمپلنت دسترسی پیدا می کند.

در این زمان جراح cover screwرا از روی ایمپلنت برداشته و آن را با Healing Abutmentجایگزین می کند. به این ترتیب فضای مورد نظر برای درمان صحیح لثه در اطراف آن محافظت می شود.

در موارد بسیار نادر، ایمپلنت دندان با استخوان به صورت موفقیت آمیز جوش نمی خورد. اگر این حالت مشاهده شود، دندان پزشک یکی از اقدامات زیر را برای شما انجام خواهد داد:

  • خارج کردن آن و جایگزینی فوری آن با یک ایمپلنت که کمی عریض تر است.
  • خارج کردن آن و استفاده از پیوند استخوان در فضای خالی ایجاد شده و اجازه دادن به ناحیه مورد نظر برای ترمیم در چند ماه بعد از دومین تلاش برای کاشت ایمپلنت دندان.

ویژگیهای ایمپلنت دندان

 

هنگامی که لثه ها به طور کامل درمان شدند و ایمپلنت ها به استخوان فرد جوش خوردند، از دندانهای جدید بیمار و دهان وی قالب گرفته میشود و بر اساس قالب تهیه شده مجموعه دندانهای نهایی و دائمی بیمار ساخته میشود تا جایگزین دندانهای موقت گردد.

انجام این کار به اطمینان از عمر طولانی مدت دندانها کمک میکند و بیشترین پشتیبانی، زیبایی، و عملکرد را برای دندانهای بیمار به همراه دارد.

مراقبت پس از درمان:

همانطور که دندان های شما نیاز به مراقبت در خانه (انجام مسواک صحیح) و نیز مراجعه مستمر (حدود هر ۴ ماه یکبار) به متخصص لثه دارد ، در رابطه با ایمپلنت نیز همین قانون وجود دارد.

در صورت مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک و یا متخصص لثه که با توجه به شرایط شما تنظیم می شوند ، همواره می توانید دندانی محکم ، زیبا و کارآمد داشته باشید.

آیا پس از قراردهی ایمپلنت (implant) عوارضی وجود دارد ؟

از آنجا که بدنه ایمپلنت(Fixture) از فلز تیتانیوم خالص ساخته می شود ،مشکل رد پیوند نخواهیم داشت(احتمال خیلی کم)

اما در صورتی که ارزیابی پیش از عمل که شامل موارد زیر می شود به طور دقیق انجام نگیرد می تواند درصد موفقیت را پایین بیاورد.

عمر ایمپلنت

 

بیماری های عفونی که باعث ضعف سیستم ایمنی شوند.

دیابت کنترل نشده

سیگاری بودن فرد

ناکافی بودن میزان استخوان : ( در این مورد می توان ابتدا اقدام به پیوند استخوان کرد و سپس درمان را شروع کرد.)

بیماری پریودنتال و لثه (در این موارد ابتدا باید بیماری لثه درمان شود.)

برند های معروف در ضمینه تولید ایمپلنت(implant) :

گروه بازرگانی آذین دنتال